top of page

E-Ticaret alanındaki çalışmalarımız

T/H Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Büromuz, Elektronik Ticaret Hukuku kapsamında karşılaştığınız her türlü hukuki sorunla ilgilenmektedir. Bu kapsamda e-ticaret siteleri tarafından gönderilen ürünün arızalı olması, ürünün kargo ve taşıma sürecinde zarar görmesi, gönderilen ürünün siparişteki üründen farklı olması, gönderilen ürünlerin iade alınmaması, kredi kartı bilgilerinin çalınması tüketicilerin en çok rastladığı sorunlardır.

E-ticaret ile satış yapanlar ise öncelikle Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’a göre sistemlerini güncellemelidir. Müşterilerine “hizmet sağlayıcı” olarak tanıtıcı bilgileri, sipariş konusunda bilgilendirme, veri girişi hatalarının düzeltilmesi, e-ticaret sözleşmesinin düzenlenmesi, sipariş teyidi ile ilgili hususları siteye ekleyerek kanuna uygun şekilde bilgilendirme yükümlülüklerini yerine getirmelidirler. Sitenin sipariş ekranında ödeme hususunda gösterilmesi gereken detayları göstermelidir. E-ticaret ile ilgili olarak hususlara göre sitelerini optimize etmelidirler.

Elektronik Ticaret Hukuku veya kısaltılmış haliyle E-ticaret Hukuku, bilişim hukuku ile bağlantılı bir alan olup ilgilediği temel konu çevrim içi(online) alışverişlerdir. E-Ticaret internet üzerinden ticari faaliyet yürüten kişiler ile tüketicilerin bir araya gelmeksizin elektronik araçlarla alışveriş yapmalarını konu alır.

Nitekim 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da da elektronik ticaret fiziki olarak karşı karşıya gelmeksizin, elektronik ortamda gerçekleştirilen çevrim içi iktisadi ve ticari her türlü faaliyet olarak tanımlanmıştır. Yani elektronik ticaretten bahsedilebilmesi için temel unsurlar ticaretin elektronik ortamda ve çevrimiçi olarak gerçekleştirilmeleridir.

ÇALIŞMA ALANLARIMIZ

E-TİCARET HUKUKU

Dava vekilliği hizmetlerimiz

  1. Mesafeli sözleşmeler ile oluşan sorunlarla ilgili davaların açılması

  2. E-ticaret ile alınan ürünlerin iadesi, hasarlı ürünlerin iadesi, arızalı ürünlerin iadesi ile ilgili olarak ihtarname, tüketici hakem heyeti başvuruları ve davaların açılması

  3. E-ticaret ile satış yapanların ürünlerin hukuka aykırı olarak iadesi istemleri, kargo ile ilgili sorunlarda hukuki sürecin takibi, Tüketici Hakem Heyeti’nde ve Tüketici Mahkemelerinde satıcı vekilliği

  4. E-ticaret işlemleri sırasında mağdur olan kişiler için maddi ve manevi tazminat davası

  5. Siber saldırılara hedef olan e-ticaret sitelerinde yapılmış olan bilişim suçları anlamında saldırılar için gerekli ceza ve tazminat davalarında satıcı vekilliği

Danışmanlık hizmetlerimiz

  1. Elektronik ticaret yapan veya yapmaya hazırlanan şirketlere hukuki danışmanlık

  2. E-ticaretin vergilendirilmesi konusunda da hukuki danışmanlık

  3. E-ticaret işlemi sırasında gerekli belgeler ve hukuki zorunluluklar hakkında hukuki danışmanlık

  4. Mesafeli satış sözleşmelerinin hazırlanması konusunda hukuki danışmanlık

 48 Years of Accumulated Practice

Request a Price Quote

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me to add your own content and make changes to the font. Feel free to drag and drop me anywhere you like on your page. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

bottom of page